Sākums Jaunumi

Jaunumi


2015-07-29
Speciālisti iepazīst boreālo meža apsaimniekošanu Somijā
 
Jūlija sākumā, kad karstuma vilnis no Eiropas dienvidiem bija sasniedzis Ziemeļeiropu un Latvijā bija karstākais siena laiks, speciālisti no Dabas aizsardzības pārvaldes devās uz Somiju, Nuuksio nacionālo parku, kas atrodas Helsinku pievārtē, lai vērotu kontrolēto dedzināšanu.
 
Ko mācīties bija daudz- pirmkārt, jau precizitāte, ar kādu noritēja viss plānotais pasākums. Dažu iepriekšējo dienu laikā komunicējot ar somu kolēģiem, tika teikts, ka mums jāierodas uz sagatavoto platību 16:00, kad plānots sākt dedzināšanu. Tā arī notika un precīzi norādītajā laikā tika uzsākta kontrolētā dedzināšana. Otrkārt, dedzināmā platība atradās tuvu vairākām tūristu takām, bet teritorijas ierobežošana vai apsargāšana netika organizēta un interesenti varēja vērot notiekošo. Tas liecina par to, ka ilgstošs darbs ieguldīts sabiedrības izglītošanā, lai tā uzticētos profesionāļiem. Treškārt, kaut arī nekādu „smago” ugunsdzēsības tehniku tuvumā neredzējām, sagatavojušies somi bija nopietni, jo dažāda veida inventārs, tajā skaitā no eglītēm sagatavotas uguns apsitamās meijas, bija noliktas gatavībā.
 
Pirms uzsāka dedzināšanu, četri vīri ar ugunsdzēsības šļūtenēm, kas bija izvietotas  visapkārt platībai , nolaistīja pieguļošā meža vainagu un mineralizēto joslu. Kad laistīšana bija pabeigta, šie paši vīri izmantojot gāzes balonus ar degļiem un plānveidīgi virzoties pa platību, uzsāka dedzināšanu. Liesmas stiprums visu laiku tika kontrolēts, aizdedzinot platībā atstātos zarus un veidojot pretuguni, tādejādi neļaujot liesmām uzņemt nekontrolējamu spēku. Liesmas pa audzē atstātām eglītēm pakāpās vairāku metru augstumā tikai dažas reizes. Nepilnas stundas laikā aptuveni 2ha meža platība tika nodedzināta un kūpēja vairs tikai atsevišķi ciņi un kāds skudru pūznis. Pēc somu speciālistu teiktā, platība apmēram diennakti tiek pieskatīta, ļaujot tai gruzdēt, un pēc tam tiek nodzēsta pilnībā.
 
Platība savlaicīgi bija jau sagatavota šim kontrolētas dedzināšanas pasākumam.  Ziemas periodā apmēram 35 -40 gadus vecā priežu audze bija izretināta. Retināšana veikta, saglabājot dažāda resnuma kokus un iepriekš paredzot, ka tievākie koki pēc dedzināšanas nokaltīs. Lielākā daļa kokmateriālu bija izvesta no cirsmas, bet atsevišķi baļķēni atstāti zemē. Arī zari vietām bija atstāti, lai kalpotu kā degmateriāls. Mirušās un apdegušās koksnes daudzuma palielināšanai platībā, atsevišķas priedes bija nogāztas visā garumā. Apkārt dedzināmai platībai bija uzfrēzēta mineralizētā josla. Kopumā platību ieskāva līdzīga sastāva mežaudze, kur daļa jau bija dedzināta piecus gadus iepriekš.
 
Kopumā šajā gadā kontrolētā dedzināšana Somijā plānota ap 100 ha platībā. Nodedzināti tika pirmie 2 ha.